Elkezdtem írni és nem bírtam abbahagyni, úgyhogy hosszú lett, viszont minden szava értékes, szánd rá az időt és olvasd el, ha ilyen ember közelében vagy!!
Nagyon érdekes téma, szerintem legtöbbünknek volt már nárcisztikus emberrel kapcsolata. Nekem több is volt..
Viszont mielőtt belekezdek a témába, szeretném tisztázni, hogy én coach vagyok és egyelőre még nem pszichológus. Az úgynevezett nárcisztikus személyiségzavar a pszichológusok szakterülete és ők foglalkoznak vele. Én nem arról a terminológiáról beszélek, mint „nárcisztikus személyiségzavar”, mert ez a pszichológia körébe tartozik. Én a köznyelvben használt „nárcisztikus” jelző terén szeretnék rendet tenni, mivel egyre többet hallom, hogy a mindennapokban használják.
Nézzük, mi jellemző a nárcisztikusokra (nagy általánosságban)?
- játszmázás, egózás
- a belső biztonságérzés hiánya
- nem tudnak egyedül lenni
- sokszor sok partnerük van vagy flörtölnek
Tévhit, hogy a nárcisztikus ember nagyon szereti magát. Szeretném ezt a félreértést tisztázni, mert úgy látom, hogy ez terjed a köztudatban. Pedig éppen az ellenkezője az igazság.
- Azért van szükségük állandóan játszmára és visszajelzésre (hogy ők milyen jók és milyen szuperek), hogy az alacsony önértékelésüket kompenzálni tudják.
- Tehát nem szeretik magukat és alacsony az önértékelésük.
- Nagyon távol vannak a belső önvalójuktól, tehát saját maguktól, ezért nem tudnak egyedül lenni, és ezért keresik a külső ingereket és a visszajelzéseket.
Annak ellenére, hogy a legenda szerint Nárcisszosz belenézett egy tóba és beleszeretett a saját tükörképébe ők valójában nem szeretik magukat.
Milyen a párkapcsolat egy nárcisztikussal?
- Sokszor előfordul, hogy az ismerkedés elején nagyon erősen udvarolnak, és fantasztikus és csodálatos élményeket gyűjt a pár együtt. Ebben a korai szakaszban a nárcisztikus nagyon dícsér, nagyon ajándékoz, nagyon „odavan”, nagyon lelkes.
- A korai szakaszban átélitek azt a fenomenális kapcsolódást, egyesülést, ilyenkor gyakori a „Mint még soha – Ah, ilyen még soha nem volt.” érzése. Tehát nagyon különleges élményt nyújt.
- A korai szakaszban szintén nagy intimitástást és gyönyört éltek át.
- Majd ez a gyönyör nem marad így sokáig:
- Később: elkezd kritizálni, féltékenykedni, kontrollálni vagy eltűnik. Úgy érzed, hogy beléd mar.
- Amikor megkapta a zsákmányt, akkor elkezdi kritizálni. Miért kritizálja? Mert saját magával elégedetlen.
- Aztán újra megismétlődik a kapcsolódás és csodálatos érzés, amikor jön, és visszadumálja, visszaszeretgeti magát a lelkedbe, majd megint elmegy vagy beléd mar.
- Így megy ez az ördögi kör addig, amíg ezt te hagyod.
- Mivel nincs meg a belső biztonságuk, nagy a drámaszükségletük. Hiszen fontos, hogyan tudnak kijönni egy konfliktusból, tehát milyen pozícióban tudnak kijönni a konfliktusból.
- Versengőek, mivel nagyon alacsony az önértékelésük. Éppen ezért minden kapcsolatot úgy látnak, hogy az fenyegető az ő egójukra nézve. Senki ne legyen náluk jobb!
(Nagyon sok bántalmazó kapcsolatban ők a szereplők, ((nem csak ők)), mivel ők nagyon kritikusak, így önmaguk felé is kritikusak, tehát ebből kifolyólag a partnerük felé is nagyon kritikusak. És ebből a mintából alakulnak ki jellemzően a bántalmazó kapcsolatok)
Ezzel szemben milyen egy egészséges kapcsolat?
- A partner lassan közeledik, nem tör be rögtön a lelkedbe.
- Ez sokszor unalmasnak tűnhet.
- Időbe telik, mire eljut odáig a kapcsolat, hogy átélitek az intimitást.
- Vagy azért tűnhet unalmasnak, mert amikor végre beérkezik a lelkedbe, akkor ott is marad. Nem megy el, nem mar beléd, nem bánt meg. Akinek van egy kis drámaszükséglete, az ezt unalmasnak találhatja, viszont ez egy felnőtt érett kapcsolat.
Ezek természetesen általánosítások, valakiben több, valakiben kevesebb nárcizmus van. Az a cél a személyiségfejlődésben, hogy legyen az embernek egy ún. jó nárcizmusa, amikor jó az önértékelése, amikor szereti magát, amikor tiszteli magát, amikor jó viszonyban van önmagával, és amikor érzi a belső biztonságot.
Gyere a Transzformáld Át Önmagad és Ezáltal a Kapcsolatodat is! élő online coaching programra! Ígérem, sorsfordító lesz!!!! A program során közelebb kerülsz a lelked magjához, mint valaha voltál, és quantum ugrásra készülj a női minőséged megélésében! Gyere és legyél te is Nagybetűs Nő!!! Ide kattintva nézd meg ezt a programot.
Sok szeretettel,
Dorka
Pekáry Dorottya
a Csoda Akadémia alapítója
transzformációs life coach
párkapcsolati coach
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!